E-Qka a SZAKIBAN

Még augusztusban adódott a lehetőség, hogy milyen jó ötlet lenne az elhasznált sütőolaj összegyűjtésére egy e-Qkát elhelyezni az iskolában. A veszélyes hulladéknak minősülő anyag így nem kerül a talajvízbe, a lefolyóba, a WC-be, nem szennyezi vizeinket; nem kell elszállítani… Egy újabb lépés a személetformálás és a környezettudatos gondolkodás felé tanulóinknál! Többszöri telefonálgatást, egyeztetést követően a Déli ASzC és intézményünk vezetősége jóváhagyásával szerződéskötés után december 9-én az álomból valóság lett: megérkezett az e-Qka iskolánkba. Az ünnepélyes átadáson tanulóink az aulában sorakoztak fel osztályonként. Rövid tájékoztatás után az e-Qkát Taskovics Péter igazgató úr vette át az e-Qka képviselőjétől, Soldos Eszteről, Simonné Szerdai Zsuzsanna főigazgató asszony jelenlétében. A regisztrált tanulóknak a gyűjtőkannákat is kiosztottuk osztályonként. Szeptembertől kezdve Soldos Eszter intézményi kapcsolattartó folyamatosan küldte az e-Qkával kapcsolatos tudnivalókat e-mailben, amiket az osztályfőnökök az osztálycsoportokban továbbítottak a tanulók és a szülők felé. A szülők december 7-ig regisztrálhattak gyűjtőkannára. A háztartásokban keletkező elhasznált sütőolajat a tanulók beleöntik az e-Qkába iskolába jövet, majd lecsippantják a kanna kódját. Az applikáció a diák osztályához könyveli el a beöntött mennyiséget. Ezzel egy versenyt indítunk el az osztályok között, a legtöbbet gyűjtő osztályok értékes jutalomban részesülnek. Dolgozók is regisztrálhattak, sőt folyamatosan lehet regisztrálni és gyűjtőkannát igényelni. Az összegyűjtött mennyiség után az iskola pénzt kap, amit később visszaosztunk a tanulóinknak jutalomként, hasonlóan a papírgyűjtéshez. A rendszer előnye, hogy az e-Qka telítettségét látják „fent” is és rövid időn belül elviszik a sütőolajat, amiből biodízel készül.

     Az e-Qkát az iskola előtt a tejautomata közelében helyeztük el. Terveink között szerepel, hogy a lakosság is beönthesse az elhasznált sütőolajat, ha tejért jön az iskolába.

  Maráczi Mónika

ökoiskola koordinátor